Solná jeskyně pro koně

Odborný název pro solnou terapii je haloterapie a ta může mít různé formy – od inhalací (vdechování solné páry nebo suchého aerosolu), přes výplachy, koupele, až po vnitřní užívání minerálních vod.

Mohlo by se zdát, že solné terapie či inhalace jsou hitem posledních let, ale není tomu tak. Blahodárné působení soli na organismus znali a intuitivně využívali už ve starověku. První informace o cíleném trávení času v přirozeně se vyskytujících solných jeskyních pocházejí z východní Evropy 12. století. Z té doby také máme doložené informace o lázeňských střediscích v Polsku, kde byli lidé nabádáni ke koupelím v minerálních vodách. V roce 1843 se Polsku již zcela běžně používala solná terapie k léčbě tuberkulózy, astmatu a dalších respiračních problémů.

Máme pro Vaše miláčky nově vybudovanou solnou jeskyni - box 3x4 metry speciálně upravený pro solnou terapii. Box je zhotoven tak, aby šel po každém koni řádně vydezinfikovat. Používáme vlhkou formu terapie pomocí nebulizeru. 

Koně můžete na terapie dovážet nebo ho u nás nechat na ozdravný pobyt, dle jeho aktuálních potřeb. Pokud má Váš kůň nějaké složitější respirační obtíže, jsme rádi v součinnosti s Vaším veterinárním lékařem. Solná terapie není všespásná, vždy je dobré vědět konkrétní diagnózu.  V případě potřeby zajistíme pro Vašeho koně endoskopické vyšetření, bronchoalveolární laváž, odběr z trachey a pod.

S čím inhalace pomáhá
- Celkově prospívá dýchacím cestám
- zlepšení a zmírnění dýchacích potíží u dušnosti (RAO)
- zlepšení astma a kašle
- zlepšení alergií
- zlepšení akutních i chronických onemocnění dýchacích cest
- zlepšení kardiovaskulární výkonnosti
- zlepšuje funkci plic
- zvyšuje kapacitu kyslíku v krvi
- šetrně odstraňuje hlen a ničí škodlivé bakterie
- zvyšuje výkonnost a vytrvalost
- zkracuje dobu potřebnou k regeneraci po výkonu
- má pozitivní vliv na celkovou imunitu a zánětlivé reakce v těle
- zlepšuje stav kožních onemocnění
- pomáhá přo letní vyrážce, ulevuje muchařům

Prostorová inhalace přináší řadu výhod, ovlivňuje mnoho systémů (plíce, kůži, kopyta, srst) současně . Zvířata si mohou užívat klima a inhalaci uvolněným způsobem. Akutní , chronický nebo alergický kašel, astma nebo CHOPN. Onemocnění dýchacích cest patří mezi nejčastější zdravotní problémy koní.

U zvířat jsou tyto dýchací potíže spojeny s obrovským utrpením a nedostatkem výkonu. Terapie s Equosonic Mobile II se používá při všech onemocněních dýchacích cest, ale zejména při onemocnění dolních, hlubokých dýchacích cest. Dobře lze léčit všechny formy alergických onemocnění dýchacích cest, bronchitidu a zejména chronické formy respiračních onemocnění. Důraz je kladen na zprůchodnění (lýzu) průdušek. Léčení zánětlivých procesů je základem pro zdraví dýchacích cest. K tomu je třeba uvolnit a odstranit z průdušek částečně starý, ztvrdlý hlen.


Jak ošetření probíhá?
V solné jeskyni je to zcela jednoduché – dáme koně do boxu a zapneme generátor. Jeden inhalační cyklus trvá většinou 35 minut.Delší doba nepřináší další zlepšení kvůli velké vlhkosti v průduškách. Při akutních stavech má terapie smysl 2x denně 15 minut, aby se dostatečně pročistily dýchací cesty. U obou metod je důležité, abyste svého koně neustále hlídali a postupovali co nejpomaleji. Používáme 3-4% solanku (podobně jako klima Baltského a Severního moře). Po terapii můžete koně povodit s hlavou dole, vzít ho na vycházku pod sedlo, nebo lehce olonžovat – při silném zahlenění to může podpořit odchod hlenu. Určitě se ale nedoporučuje žádný náročný pohyb nebo trénink.

Ceník solné terapie
Terapie bez ustájení

400,-Kč/ošetření

 • ošetření trvá 45 minut
 •  
 • k dispozici zázemí pro majitele
 • káva a čaj v ceně
 • možnost vykrokování koně na jízdárně
Objednat ošetření
Terapie u nás

3500,-Kč/5 dní

 • jednou denně solná terapie
 • povodění koně po terapii
 • venkovní ustájení s přístřeškem
 • máčené seno nebo senáž
 • asistence u vet. úkonů
 • možnost kombinovat s hirudoterapií
Objednat ošetření
Terapie u nás

15 000,-Kč/měsíc

 • solná terapie dle potřeby
 • povodění koně po terapii
 • venkovní ustájení s přístřeškem
 • máčené seno nebo senáž
 • asistence u vet. úkonů
 • možnost kombinovat s hirudoterapií
Objednat ošetření

Johana Spáčilová Pozov 11, Postupice 257 01, Reg. č. hospodářství: 21107944
© 2024 Black riders ranch