Black Riders Ranch

Pozov 11
257 01 Postupice

Mapa

www.blackriders.info

blackriders@seznam.cz

Johana Spáčilová (roz. Moutelíková)
Tel.: 606 842 290

IČO: 71682422

Reg. č. hospodářství: 21107944
 

Black Riders RanchQuessantská; Ouessantská ovce
třída: savci,řád:sudokopytníci,čeleď:turovití   

aneb živá a roztomila minisekačka :-) quessantské ovečky jsou velmi milé společníce, milují když mohou být s lidmi a jsou velmi mazlivé. Naše "stádečko" prozatím tvoří jeden beránek a tři ovečky.

Ovečky nechováme pro peníze, ale pro radost a hlavně kvůli našemu Flashovi - viz. Naši psi abychom měli na čem trénovat.

Prozatím se nám podařilo odchovat v roce 2011 jednu jehničku a v roce 2012 překrásného beránka. Obě jehňata ze spojení Belmondo - Juliette. Na jaře 2012 očekáváme jehňátka také od dalších dvou oveček.


Black Riders RanchBELMONDO
nar. 5.4.2010
m: Amálka, o: Béďa (http://uzviratek1.webnode.cz)
reg. č.: CZ000056911021

Jako první k nám přišel beránek kterému jsme díky jeho pronikavému hlásku, vždy když se dožadoval pozornosti, začali říkat Bééélmondo. Belmondo je hrozně mazlivý a miluje přítomnost lidí víc než ostatních zvířat.

Black Riders RanchJULIETTE
nar. 15.5.2010
reg. č.: CZ000072349921

Belmondova věrná družka a hlavně jeho úplně první "manželka" a naše první quessantská dáma :-), mazlivá a milá ovečka, pořídili jsme jí k Belmondovi protože si s ostatními zvířaty moc nerozumněl a stranil se jich.


Black Riders RanchADELINE "Adélka"
reg. č.: CZ0000

Belmondova další manželka původem z Holandska, tentokrát v bílé barvě, bohužel si jí v letošním roce moc neužil, nechali jsme jí připustit nepříbuzným bílým beránkem, takže pokud se narodí jehnička, bude mít další ženu do harému :-)


Black Riders RanchMICHELLE
reg. č.: CZ0000

Překrásná bílá ovečka, byla také dovezena z Holandska, je opravdu maličká a roztomilá, trochu bázlivější než ostatní, ale to se snad časem srovná. V dubnu nám porodila krásného beránka :-)
Jehňata 2012


                                                                                
Black Riders RanchMICHELL
nar. 8.4.2012
m: Michelle , o: karamelový beránek z Holandska
reg. č.:

Nádherný bílý beránek opravdu malého vzrůstu.

A protože mu narostly nádherné rohy rozhodli jsme se si ho nechat :-)

                                                                                
Black Riders RanchJUSTIN - prodaný
nar. 14.1.2012
m: Juliette , o: Belmondo
reg. č.:

Naše druhá odchovaná ouessantka :-) Opravdu přenádherný a hned od narození neskutečně živý a temperamentní beránek.Jehňata 2011


                                                                                
Black Riders RanchBELINDA
nar. 13.4.2012
m: Juliette, o: Belmondo
reg. č.:

První potomek Belmonda a "Julinky", a naše úploně první odchovaná miniovečka. Už odnarození velmi živá a kontaktní.
Belindu si na podzim 2011 odvezl nový majitel, u kterého se přidala ke stádečku několika dalších minioveček.


                                                                                
                                            
STANDARD OVCE QUESSANTSKÉ

Latinský název:
Ovis aries

Cizí názvy:
Ouessant sheep, Ouessant schaf, Ushant, Bretaňská zakrslá, Minischaf...

Řád:
sudokopytníci

Čeleď:
turovití

Původ:
malý ostrov západního pobřeží francouzské Bretagne - Ouessant, přes deset mil od pobřeží

Věk:
až 12 let

Hmotnost:
beran 15 - 22 kg, ovce 12 - 16 kg

Výška v kohoutku:
beran 42-49 cm, ovce 40-46 cm

Potrava:
býložravci, spásají i velmi nekvalitní trávu

Způsob života:
žijí ve stádu, aktivní ve dne

Rozmnožování:
říje od září do ledna, březost trvá 150+/-5dnů, samice rodí obvykle jedno mládě, které saje mléko po dobu asi 6 měsíců. Dvojčata a problémy při bahnění jsou výjimečné, bahnice jsou velmi dobré matky, jehňata jsou velmi živá. Vícečetné porody nejsou vyhledávané, ale ani mimo standard.

Exteriér:
nejmenší ovčí plemeno na světě, na relativně vysokých nohách. Hlava drobná, zepředu je trojúhelníková, bahnice mají rovnou nosní kost, berani někdy mají nosní kost klenutou. Oči jasné se živým pohledem, uši velmi drobné, krátké. Krk je kratší, dobře zdůrazněný. Přímá rovná záda, břicho a boky nejsou hluboké. Zadek je plochý, ocas není příliš dlouhý, dosahuje krátce k hlezennímu kloubu. Nohy štíhlé, střední délky. Paznehty jsou tmavé u tmavých zvířat a světlé u bílých kusů. Některá zvířata mají pod krkem tzv. "zvonky" - kožní výrůstky. Mohou být i jen naznačené nebo zcela chybějící. Pokud dojde k jejich odstranění, znovu již nenarůstají. Berani mohou mít pod krkem límec, který může mít tmavší odstín než ostatní vlna na těle. Berani nesou impozantní rohy mufloního vzhledu, ve spirálách postupně odstávající od hlavy, ovce jsou bezrohé nebo mají jen malé výstupky, tzv. "knoflíky". Barva rohů je tmavá u černých nebo hnědých beranů a světlá u bílých jedinců. Vlna pokrývá část tváře, část temene a celé tělo. Barva rouna u původní ovce quessantské je černá (70 % všech zvířat na světě je černých), vyskytuje se ale i barva hnědá, kaštanová (20 %) a bílá či smetanová (10 %). U bílého zbarvení může být nádech do červena, obzvláště v partiích hlavy, krku, kořene ocasu a nohou. V těchto barvách se mohou vyskytovat různé barevné odstíny, ale vždy jednotné v celé délce chlupu. S věkem nebo na slunci může některá barva ustupovat jinému zbarvení. Po střiži opět vystoupí původní zbarvení. Skvrny např. na čele jiné barvy, které se objevují u některých jehňat, nejsou na závadu standardu. S postupujícím věkem a po střiži mizí a slábnou. Střiž tvoří až 4,5-10 % celkové hmotnosti zvířete (průměrně u beranů 1,2 až 2 kg, u ovce 1-1,5 kg), což činí největší produkci vlny na zvíře ze všech evropských ovcí. Vlna je pružná, hebká, delší, hustá, síla vlákna 27 až 28 mikronů.

Znaky nepřijatelné pro standard:
příliš velká nebo vysoká postava, nesouměrnost, tenké spěnky, špatné, deformované paznehty, u beranů asymetrické nebo chybějící rohy, postavení rohů příliš těsné u hlavy nebo příliš otevřené, příliš dlouhý ocas, velké uši, křivý nebo jinak deformovaný postoj, ve vlně barevný pigment neprostupuje skrz celé vlákno , příliš tenký nebo plstnatý vlas, atd.Ostatní zajimavosti, historie plemene a péče:

Historie chovu:
Plemeno vzniklo přirozeným formováním velmi tvrdými přírodními podmínkami na ostrově Quessant v Atlantickém oceánu. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť , skoupá vegetace málo stromů k přirozené ochraně) se vyselektovala přírodním výběrem toto malé, ale velmi odolné plemeno. Quessantské obyvatelstvo se živilo rybolovem a chovem ovcí hlavně pro vlnu. Díky vlastní produkci vlny ji nemuseli importovat z pevniny až do konce počátku dvacátého století. Originální černá vlna se nemusela barvit. Ovce s hnědou barvou nebyly příliš žádané. Na počátku dvacátého století byly z pevniny přiváženy různé bílé ovce za účelem vyšlechtění větších zvířat. Pak se v chovech začaly objevovat i bílé kusy a tak došlo ke zkřížení originálního plemene na ostrově. Původní plemeno ale bylo převáženo na pevninu a tak díky soukromým osobám došlo k přežití druhu, přestože na ostrově již původní plemeno přestalo existovat, protože obyvatelé dále pokračovali s křížením. V současnosti se miniaturní plemeno chová dosti vzácně, v počtu jen několik tisíc kusů, a to hlavně v zájmových chovech ve Francii, Belgii, Holandsku a Velké Británii. Např. v Holandsku je tento chov od roku 1971.

Péče:
Díky husté vlně mohou ovce zůstat venku po celý rok, ačkoli ocení nějaký přístřešek. Střiž se provádí jednou ročně, není jednotný názor zda před nebo po bahnění. Potřeba krmiva je relativně malá a nenáročná. Na ovci se počítá s alespoň 300-400 m2 plochy na pastvinu. Je vhodné držet zvířata alespoň minimálně ve dvou kusech a více. Ovce dále vyžaduje na zimu příkrm senem, ale především výběh otevřený celoročně volnému pohybu venku. Dále potřebuje přístup k čisté vodě a k minerální a kamenné soli, ovšem bez přídavku mědi! V létě není zapotřebí žádný další příkrm, pokud má dostatek pastvy, v zimě je možné přidávat suchý chléb, jablka, mrkev, oves, ječmen, řepa, ale vše jen v minimálním množství. Může dojít snadno k nadmutí, stejně jako při přílišném množství čerstvé jarní trávy či jetele. Vojtěška rovněž není vhodná. V době březosti je vhodný pravidelný přísun jadrného krmiva (oves, ječmen, nejlépe ve směsi), ale ne více než 20 g na zvíře a den. Je vhodné jednou až dvakrát ročně za porady s veterinářem zvířata odčervit a zbavit kožních parazitů. Při střiži vlny je nutné alespoň jedenkrát ročně zkontrolovat a zastříhnout paznehty

ZDROJ: paní Lenka Benešová

Registrace hospodářství a zvířat

Pokud chcete mít doma ovečku, je nutné mít zaregistrované hospodářství. Registrace hospodářství není složitá věc a vyhnete se tím spoustě potížím, které by vás při případné kontrole čekaly. Při registraci se žádný poplatek nehradí.

Registrace hospodářství

Nejdříve si vyplňte registrační lístek - Registracni_listek.xls [87 KB], pokyny k vyplnění najdete zde: Pokyny_k_vyplneni_registracniho_listku.doc [42 KB].

Po vyplnění zašlete registrační lístek na adresu:

                    Českomoravská společnost chovatelů, a.s.

                    Hradištko 123

                    252 09 Hradištko

Za pár dnů vám přijde potvrzení + přidělené číslo hospodářství a stájový registr. 

Registrace zvířat

Tak máte už registraci hospodářství za sebou a zbývá zaregistrovat zvířata. Každá ovečka by měla mít ušní známku. Takže se podíváte na číslo ušní známky a vyplníte hlášení: hlaseni_vzor.doc [57 KB],no a pak už stačí jen hlášení zaslat na mail ueovce@cmsch.cz a do pár dnů vám dorazí potvrzení o registraci. Vše si zapíšete do stájového registru a máte hotovo! 


 

Naši plemenní hřebci


Frederik de Bohemia
original knabstrupper

Připouštění hřebcem original knabstrupper


Nikolas de Bohemia
original knabstrupper

Připouštění hřebcem original knabstrupper Nikolas de Bohemia

Facebook našich hřebců